Czym jest wirus?
Wirus komputerowy (ang. virus) jest to program posiadający zdolność samodzielnego powielania się i przenoszenia się na inne komputery. Drogą przenoszenia się mogą być wszelkiego rodzaju nośniki danych oraz media komunikacyjne – takie jak np. sieć internet. Dawniej wirus uruchamiany był przez uruchomienie zainfekowanego programu. Obecnie wirus niejednokrotnie nie wymaga uruchomienia przez ofiarę zainfekowanego pliku – oprogramowanie komputera, mające za zadanie jak najbardziej ułatwić życie użytkownikowi, automatycznie uruchamia pliki i wykonuje różnorakie zadania. Wirusy komputerowe są bardzo zróżnicowane pod względem działania – począwszy od „nieszkodliwych” wirusów samopowielających się, poprzez wirusy infekujące i niszczące pliki, a nawet całe zawartości dysków twardych, aż do wirusów generujących wzmożony ruch w sieci komputerowej, powodując jej spowolnienie.
Inną grupą złośliwych programów, przez niektórych nie zaliczanych do wirusów, są konie trojańskie (ang. trojan horse). Koń trojański jest to forma programu w programie – aplikacja oprócz podstawowej funkcji posiada funkcję ukrytą, pozwalającą osobom trzecim na dostęp do zasobów lub przejęcie kontroli nad systemem ofiary.
Ostatnią opisywaną tu grupą są tzw. fałszywki (ang. hoax). Są to wiadomości poczty elektronicznej o „nowym super niebezpiecznym wirusie, na którego nie ma jeszcze lekarstwa”. Ideą tego typu wirusów jest przeciążenie serwerów pocztowych i łącz sieciowych – nieuświadomieni użytkownicy rozsyłają tę wiadomość, w dobrej wierze, do wszystkich swoich znajomych. Jest to dokładnie to, co robią wirusy pocztowe (ang. worm), z wyłączeniem niszczycielskiej działalności, które samoczynnie rozsyłają się do osób znajdujących się w książce adresowej ofiary. Poza zapchaniem skrzynek pocztowych i wzmożeniem ruchu te wirusy nie maja (z reguły) działania niszczącego.